Prosinec 2021 - Sdílení světla

V prosinci jsme se sešli hned zkraje měsíce, v sobotu 4. 12., v den, kdy se v Unitarii konalo letošní Sdílení světla. Při něm měly děti a mládež jednak na starosti určité části programu, jednak plánovaly provozovat poprvé svou Ametystovou kavárnu s léčivými sirupy, a hlavně zde nabízet své "světlo-tmové" perníčky za dobrovolný příspěvek v rámci sbírky na podporu péče o ohrožené volně žijící živočichy.

To ale nebyla jediná položka v našem programu. Sraz jsme měli už po desáté dopoledne, abychom stihli prohlídku Klementina, zejména barokní knihovny a Astronomické věže, která šamany zajímá kvůli tomu, že se zde prováděla úplně první kontinuální vědecká meteorologická pozorování v českých zemích. Ten den nasněžilo, a to i v Praze, a i při výstupu na věž chumelilo, což vytvořilo kouzelnou sváteční atmosféru nad Starým městem. Potom jsme si rychle udělali oběd a už se věnovali jen nácviku na odpolední Sdílení a přípravám na provoz "kavárny". V nabídce byly čtyři základní druhy sirupů: šípkový, aroniový, meduňkový a mátový, a pak jejich kombinace. Perníčků jsmě měli přes padesát balení cca po šesti kouscích. Mládež měla na starosti také vítání a zásobování všech hostů ručně tištěným programem.

Pomalu nás doplňovaly i další přicházející děti z jiných obcí a nakonec to byla moc hezká skupina dvanácti zástupců nejmladší unitářské generace! Hned na úvod slavnosti se ujali světelného doprovodu příběhu o Prométheovi, a pak ještě asistovali u svíček radostí a strastí. Také skvěle vystihli, co chceme předat unitářům, kteří přijdou po nás - ti, co ještě neumí psát, své nápady malovali. Větší pak ještě vyprávěli závěrečný příběh o daru světla.

Po oficiálním zakončení programu se kavárna teprve rozjela naplno. Víc jak hodinu se Unitaria Team v roli barmanů nezastavil, ale stálo to za to: Záchranné stanici v Hrachově budeme předávat přesně 3400 Kč, což je krásný výsledek celé akce! Pak ještě všichni z Unitaria Teamu jako jediní z účastníků pomáhali ústředí vše uklidit, odnosit, zamést, utřít, umýt a připravit kavárnu i sál na nedělní pražské shromáždění.

Ale ani tím náš program nekončil. Po rychlé večeři (připravili jsme si párky v rohlíku) jsme se ještě spolu s Alicornou a Janou vypravili na další pražskou věž, tentokrát Staroměstské radnice. Ti unavenější použili výtah, někteří ale ještě měli dost sil s ním na nahoru věž závodit po schodech. Z ochozu se nám otevřel úchvatný pohled na rozsvícenou převánoční Prahu. Cestou zpět do Unitarie jsme se zastavili u stromku na Staroměstském náměstí a také potkali prvního skutečného letošního sněhuláka! Okolo půl desáté jsme se vrátili na základnu v Karlovce a ještě zahráli jednu vánoční hru a rozdali si inspirativní soupis zhruba deseti věcí, které můžeme každý sám pro sebe nebo pro druhé udělat, abychom ještě umocniti prožitek zimních svátečních dnů. Poslední z nabídnutých úkolů zněl "Jeden večer na půl hodiny vypnout všechna světla a přístroje, jako mobil a televizi, a užít si zimní šero jen třeba se svíčkou nebo olejovou lampou…    sám nebo s někým, koho mám rád."

Členové týmu se impulzivně rozhodli splnit ho hned, vždyť při Sdílení dostal každý z nich jednu lampičku na čajovou svíčku! Tak jsme si je zapálili, zhasli světla a začali si povídat. Jenže únava po náročném dni vykonala své a během několika minut začali téměř všichni klimbat :-). Tak jsme se už dál nepřemáhali, zavrtali se do spacáků a sny (doufám, že jen samé dobré!) zakončily náš perný sváteční den.


 

Logo
© 2009 - 2016 Obec širšího společenství