Putování za silou kamene a poznáváním domova všech poutníků: lidskými cestami a stezkami

Volarsko

7. dubna 2012

Naše obec uspořádala první z letošního cyklu putování českou krajinou. Sluníčko je narychlo posvětilo těsně před odjezdem z Prahy několika svými paprsky a pak už se režie počasí ujala sama Šumava – po svém. Takže jsme vyšlapali krásnou, nově upravenou křížovou stezkou dioritov.ch kapliček z 19. století na vrch Kamenáč a tam, u kamenného kříže a božího hrobu, vprostřed již kvetoucího koberce barvínků a trsů narcisků těsně před rozpukem, nás vytrvale zasypávala sněhová krupička. Myslím však, že málokomu vadila. Dodávala totiž místu svým způsobem velmi vhodnou atmosféru – ticho a melancholickou vážnost, která k velikonocům zcela jistě patří. Kdo si chtěl připomenout spíše svátky jara, ten zase nemohl přehlédnout ony drobné, ale všudypřítomné šumavské kvítky, kterým sníh prostě nevadí. A navíc: díky takovému počasí jsme byli na cestách přírodou pochopitelně sami, což putování dodalo určitou výlučnost, autenticitu prožitku našemu nevelkému společenství.

Druhou krajinnou zastávkou (po horkém čaji a polévce ve Volarech) byly místní menhiry, jedenáct prastar.ch kamenů, které se díky pochopení místních obyvatel podařilo zachránit před zapomenutím a možná i zničením z Krušných hor. Ve svém dalším domově pod lipami na nízkém návrší tak nyní nově tvoří spojnici mezi urbanismem malého městečka a okolní přírodou. Sice neudivují majestátem, tak jako například jejich slavnější vzory z Anglie či severní Francie, v rozměrech jsou však příjemně lidské (pokud se to dá o kamenech říci). V jejich kruhu jsme prožili meditaci za zvuků kytary a doprovodného slova o síle kamenů.

Tohle naše putování nebylo nikterak rozsáhlé, ale přesto bylo důležité. Pro mě mimo jiné symbolizovalo uzavření pomyslného kruhu – zase po roce spolu v krajině, zase většina znám.ch tváří z předchozích cest. A pár nových tváří, které se k nám připojily zcela přirozeně a samozřejmě. Někdy stačí k pěkně strávenému dni úplně málo. Snad byla tahle cesta příjemná i všem ostatním.

Logo
© 2009 - 2016 Obec širšího společenství